Edukacja i Nauka

Co samo dziecko mówi o sobie?

Off 4
Co samo dziecko mówi o sobie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Poniżej przytaczam urywek rozmowy, którą niedawno przeprowadziłem.

-„Dlaczego sądzisz, że nie mogłabyś rozwiązać tego zadania z klockami?”

-„Ponieważ jestem głupia. Jestem naprawdę głupia.”

-„Czy naprawdę tak myślisz?”

-„Pewnie, że tak. Nie mam wcale rozumu. Po prostu głupia… no wiesz. To wszystko.”

Bardzo ponury obraz własnego „ja”. Jestem pewien, że zgodzicie się ze mną, zwłaszcza jeżeli pochodzi on od osoby dorosłej lecz Anne, która mieszka w kosztownym apartamencie w Nowym Jorku z ojcem prawnikiem i widzi siebie w tym posępnym świetle, ma dopiero cztery lata. Nie jest ona jedynym dzieckiem poniżej 5. roku życia, które wygłasza tak złą opinię o własnych umiejętnościach poznałem wiele dzieci, które twierdziły, że nie są zdolne do prawie żadnego wysiłku intelektualnego, twórczego czy towarzyskiego. Kiedy 5-letniego Seana z Londynu poproszono o spróbowanie rozwiązania prostego testu numerycznego, odpowiedział natychmiast:

-„Nie potrafię tego zrobić. To są liczby, prawda? A ja nie potrafię rozwiązywać zadań liczbowych.”

-„Dlaczego nie chcesz spróbować, może potrafisz?”

-„Nie, liczb nie potrafię.”

-„Popatrz tylko na nie.”

-„Nie. Nie potrafię”, odpycha od siebie test. „Nie liczby.” Katarzyna, 4 lata, została poproszona o namalowanie obrazka. Ma nieszczęśliwą minę.

-„Nie lubię obrazków.”

-„Dlaczego?”

-„Nie potrafię ich namalować.”

-„Dlaczego nie próbujesz?”

-„Nie. Nie potrafię.”

My wszyscy wykształciliśmy obraz własnego „ja”. Czasami ten ob|raz pokrywa się z opiniami innych ludzi o nas, lecz najczęściej istnieją między tymi opiniami a obrazem własnego „ja” znaczne różnice.

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Akwamaryn

    Znaleziony w Brazylii w 1 910 roku, podzielony i oszlifowany stał się ojcem całej rodziny klejnotów o łącznej wadze 200 tysięcy karatów. Klejnotów rozchwytywanych, gdyż jego barwę również zmieniono na morskoniebieską przez ogrzewanie. Do dzisiaj wszystkie ?brzydkie” akwamaryny zmienia się tą metodą na najpiękniejsze, prawdziwie morskie, l co ciekawe, barwy kamieni zmieniane są przez podgrzewanie…

Kategorie