Wszp w Warszawie

Coraz mniej nas…

Off 18
Coraz mniej nas…
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

Jak wynika z najnowszych badań i prognoz instytucji rządowych mniej więcej za 50 lat liczba ludności Polski zmniejszy się do poziomu 30 milionów mieszkańców. Co więcej, aż 1/3 tej sumy stanowić będą emeryci.

Eksperci biją na alarm, twierdząc, że jeśli niebezpieczna tendencja utrzyma się to staniemy się swoistym skansenem Europy.

Przyczyn składających się na niż demograficzny jest wiele – między innymi system emerytalny nie zachęca obywateli do powiększania rodziny. Brak jest w społeczeństwie poczucia współodpowiedzialności za obecny stan, ciężko jednak mieć pretensje do obywateli w sytuacji gdy państwo nie zapewnia odpowiednich warunków – przede wszystkim finansowych – w których mogłyby przychodzić na świat i rozwijać się dzieci. Ogromne koszty wychowania pociech bardzo często są czynnikiem decydującym.

Warto jednak pamiętać, że starzejące się społeczeństwo rodzi nowe możliwości w wielu branżach. Przykładowo strzałem w dziesiątkę może być zakładanie domów opieki dla seniorów czy nowych ośrodków wypoczynku. Również lekarze mogą liczyć na więcej pacjentów – tutaj przykładem mogą być geriatrzy, których w ostatnich latach przybywa. Mniej młodych osób na rynku pracy spowoduje zmniejszenie się bezrobocia i zwiększenie dochodów. Jednak lwią część wypłaty będą zżerały koszty składek na emeryturę itd., więc de facto wiele nie powinno się zmienić.

Ratunkiem dla Polski może okazać się otwarcie granic dla wschodnich sąsiadów. Tam również panuje niż, jednak warunki życia w porównaniu z naszym krajem są o wiele atrakcyjniejsze.

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Akwamaryn

    Znaleziony w Brazylii w 1 910 roku, podzielony i oszlifowany stał się ojcem całej rodziny klejnotów o łącznej wadze 200 tysięcy karatów. Klejnotów rozchwytywanych, gdyż jego barwę również zmieniono na morskoniebieską przez ogrzewanie. Do dzisiaj wszystkie ?brzydkie” akwamaryny zmienia się tą metodą na najpiękniejsze, prawdziwie morskie, l co ciekawe, barwy kamieni zmieniane są przez podgrzewanie…

Kategorie