Edukacja i Nauka

Darzenie sympatią ludzi podobnych do nas

Off 8
Darzenie sympatią ludzi podobnych do nas
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Darzenie sympatią ludzi podobnych do nas

Włączenie go do teorii samowiedzy znacznie wzbogaca jej korpus podstawowych twierdzeń. Jak można wyjaśnić tę prawidłowość, która jest niezgodna z poglądami potocznymi? Nie umiemy odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Psychologowie sformułowali kilka hipotez eksplanacyjnych. Pierwsza z nich ma charakter funkcjonalny. Zgodnie z nią ludzie podobni do określonej osoby są źródłem jej pozytywnych wartości i emocji pozwalają osiągać cele osobiste wzmacniają jej dążenie do podwyższania własnej wartości. Dlatego też dana osoba darzy ich szacunkiem i sympatią.

Podam kilka przykładów. Jeśli koledzy mają identyczne poglądy i przekonania (a raczej – uważają, że ich poglądy są podobne), to dyskusja między nimi nie stwarza zagrożeń, nie wywołuje agresji i gniewu. W procesie porozumiewania się dostarczają sobie wzajemnie pozytywnych informacji, które – jak powiedziałem w rozdziale 8. – pozwalają podwyższyć własną wartość. Tak samo podobne style pracy zwiększają kooperację i redukują konflikty międzyludzkie, co często zwiększa efektywność działania.

Hipoteza funkcjonalna ma jednak pewne wady. Nie pozwala zadowalająco wyjaśnić, dlaczego człowiek darzy sympatią ludzi podobnych, z którymi nigdy się nie kontaktował w przeszłości i z którymi nie będzie również współdziałał w przyszłości. Ludzie ci nie pełnią żadnej roli w jego życiu. Można by wysunąć kontrargument, że nawet fotografia, obraz telewizyjny czy opis fikcyjnych ludzi podobnych do danej osoby zwiększają jej poczucie wartości i są źródłem pozytywnych emocji. Taka argumentacja nie wydaje się jednak przekonywająca, a w każdym razie nie jest ona dostatecznie uzasadniona.

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Znaczenie topnienia strefowego

    Znaczenie tej metody w chemii organicznej powiększa fakt, że oczyszczanie można wykonać nie na zasadzie topienia strefowego, ale przez strefowe wymrażanie. Wzdłuż rury z cieczą oczyszczaną przesuwa się strefę ?mrożącą”. Narodziny metody topienia strefowego są ściśle związane z zastosowaniem germanu. Tranzystory germanowe to triumf fizyki teoretycznej i doświadczalnej oraz chemii. Fizyki teoretycznej ? ponieważ german…

Kategorie