Edukacja i Nauka

Deformacja powierzchniowa – atrybucja egoistyczna

Off 32
Deformacja powierzchniowa – atrybucja egoistyczna
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Deformacja powierzchniowa – atrybucja egoistyczna

Iluzje sprawstwa występują również w sytuacjach losowych, w których jednostka nie ma obiektywnie żadnego wpływu na zdarzenia. Wynik gry w loterię, pogoda i różnorodne zjawiska przyrody są zdeterminowane przez czynniki nie podlegające ludzkiej kontroli. Mimo to hubrysta uważa, że jest częściowym lub całkowitym sprawcą takich zdarzeń. Sądzi, że układy obiektywnie zewnątrzsterowne są układami wewnątrzsterownymi.

Drugą deformację powierzchniową określam jako atrybucję egoistyczną. Ludzkie czyny prowadzą do określonych wyników pozytywnych i negatywnych kończą się sukcesem bądź klęską. Człowiek często poszukuje przyczyn i uwarunkowań indywidualnych i zbiorowych działań. Próbuje wyjaśnić osobiste powodzenia i niepowodzenia. Stawia pytania o odpowiedzialność za błędy i katastrofy. Przypisywanie przyczyn zjawisk różnorodnym działaniom nazywamy atrybucją lub poszukiwaniem determinacji.

Proces atrybucyjny jest bardzo złożony. Poszukując ukrytych przyczyn zjawisk, człowiek często popełnia błędy. Jego ograniczone możliwości poznawcze, jego interesy i systemy ideologiczne utrudniają rzetelne wyjaśnienie osobistych i społecznych poczynań.

Człowiek hubrystyczny dokonuje atrybucji egoistycznej. Tłumaczy pasmo działań nie tyle zgodnie z ich prawdziwymi uwarunkowaniami, co zgodnie z osobistym interesem. Własne sukcesy i powodzenia przypisuje swojej inteligencji i zaletom charakteru. Uważa, że jest odpowiedzialny za osiągnięcia gospodarcze, postęp technologiczny i wydarzenia kulturalne. Zawsze poszukuje atrybucji wewnętrznej własnych sukcesów.

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Znaczenie topnienia strefowego

    Znaczenie tej metody w chemii organicznej powiększa fakt, że oczyszczanie można wykonać nie na zasadzie topienia strefowego, ale przez strefowe wymrażanie. Wzdłuż rury z cieczą oczyszczaną przesuwa się strefę ?mrożącą”. Narodziny metody topienia strefowego są ściśle związane z zastosowaniem germanu. Tranzystory germanowe to triumf fizyki teoretycznej i doświadczalnej oraz chemii. Fizyki teoretycznej ? ponieważ german…

Kategorie