Edukacja i Nauka

Eksperymenty P. Archibalda i W. Griffitta

Off 5
Eksperymenty P. Archibalda i W. Griffitta
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Eksperymenty P. Archibalda i W. Griffitta

Innymi słowy, pozytywna postawa wobec siebie zwiększa siłę związku między podobieństwem a sympatią. Przypuszczano, że samoakceptacja jest ważnym moderatorem.

Osiągnięte wyniki badań są ze sobą sprzeczne. J. Karyłowsld (1975) wykazał, że stopień sympatii i życzliwości do partnera podobnego jest tym wyższy, im bardziej jednostka akceptuje siebie. W wypadku braku subiektywnego podobieństwa zależność ta nie występuje. Całkowicie inne wyniki otrzymali C. Hendrick i H. Page (1970). W ich eksperymentach poziom samoakceptacji wpływał na sympatię wobec partnera niepodobnego. Ten ostatni był najbardziej łubiany przez jednostki średnim stopniu samoakceptacji. Żeby sprawę jeszcze bardziej zagmatwać dodam, że z badań W. P. Archibalda (1970) 1 W. Griffitta (1969) wynika, że samoakceptacja nie jest moderatorem zależności „podobieństwo – sympatia”. Sprzeczne dane – tak charakterystyczne w psychologii – nie pozwalają zweryfikować sformułowanej hipotezy. Mają one jednak pewną wartość poznawczą. Są podstawą do wysunięcia nowych, bardziej złożonych przypuszczeń. Pozwalają wykryć błędy w procedurze eksperymentalnej.

Problemy otwarte. Znaczna większość badań psychologicznych potwierdza hipotezę, że dla jednostki bardziej atrakcyjni są ludzie oceniani przez nią jako podobni do niej niż jako różni. Jedynie w pewnych szczególnych sytuacjach sprawdza się hipoteza komplementarności. Dokonanie tego odkrycia jest 360 znacznym triumfem psychologii i socjologii eksperymentalnej.

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Znaczenie topnienia strefowego

    Znaczenie tej metody w chemii organicznej powiększa fakt, że oczyszczanie można wykonać nie na zasadzie topienia strefowego, ale przez strefowe wymrażanie. Wzdłuż rury z cieczą oczyszczaną przesuwa się strefę ?mrożącą”. Narodziny metody topienia strefowego są ściśle związane z zastosowaniem germanu. Tranzystory germanowe to triumf fizyki teoretycznej i doświadczalnej oraz chemii. Fizyki teoretycznej ? ponieważ german…

Kategorie