Nauka

Jak zagospodarować deszczówkę?

Off 227

Zawsze po deszczu na terenie naszej działki gromadzi się woda deszczowa. Najczęstszym sposobem radzenia sobie z nią jest odprowadzenie do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, co wiąże się z koniecznością wniesienie odpowiedniej opłaty. Rzadko myślimy o jej potencjale i możliwościach, jakie daje jej wykorzystanie. Może się okazać, że gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki pozwoli nam ograniczyć zużycie wody pitnej nawet o połowę.

Zagospodarowanie wód opadowych zaczyna się od zebrania jej z pokryć dachowych i powierzchni utwardzonych na naszej działce. Deszczówkę możemy zbierać niemal ze wszystkich rodzajów pokryć dachowych, przykładowo z dachówki ceramicznej, dachówki cementowej, gontów bitumicznych oraz z blachodachówki. Z takich typów pokryć dachowych możemy odzyskać nawet do 90% wody deszczowej.

Dość popularnym sposobem zagospodarowania deszczówki jest odprowadzanie jej do gruntu – jeśli decydujemy się na taką możliwość, nie musimy płacić za usługę odprowadzenia wód opadowych do kanalizacji. Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, ponieważ nie powoduje przerwania naturalnego obiegu wody. Znacznie ciekawsze możliwości daje nam jednak wykorzystanie deszczówki do celów przemysłowych – zgromadzonej wody można używać do podlewania ogrodu, a nawet prania czy mycia okien, podłóg i innych sprzętów.

Zagospodarowanie deszczówki wymaga odpowiedniego dbania o instalację gromadzącą i – jeśli decydujemy się na taką opcję – rozprowadzającą wodę na terenie działki. Bardzo ważne jest filtrowanie wód opadowych, które zapobiega zamulaniu zbiorników i rur systemów odprowadzających.

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Znaczenie topnienia strefowego

    Znaczenie tej metody w chemii organicznej powiększa fakt, że oczyszczanie można wykonać nie na zasadzie topienia strefowego, ale przez strefowe wymrażanie. Wzdłuż rury z cieczą oczyszczaną przesuwa się strefę ?mrożącą”. Narodziny metody topienia strefowego są ściśle związane z zastosowaniem germanu. Tranzystory germanowe to triumf fizyki teoretycznej i doświadczalnej oraz chemii. Fizyki teoretycznej ? ponieważ german…

Kategorie