Wszp w Warszawie

Rodzaje sklepów, a zakupy

Off 56
Rodzaje sklepów, a zakupy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jak dobrze wiesz, zakupy robimy wszyscy. Mało kto jednak zastanawia się nad całą otoczką, która temu towarzyszy. Czy wiesz chociażby od czego pochodzi słowo sklep? Albo czy znasz ich rodzaje? A może masz informacje o tym, kiedy datuje się rozpoczęcie handlu takiego, jaki znamy obecnie?

Jeżeli nie, to odpowiedzi na te i inne pytanie przedstawiono poniżej.
Etymologia słowa

Słowo sklep towarzyszy nam od bardzo dawna. Jednak chyba nikt z nas nie zastanawia się nad jego pochodzeniem. Obecnie przyjmuje się, że pochodzi ono najprawdopodobniej od słowa sklepienie. Dlaczego? Otóż początkowo miejsca, gdzie sprzedawano towary znajdowały się najczęściej w piwnicach. Dodatkowo warto zauważyć, iż w wielu językach słowiańskich słowa sklep posiada podobne znaczenie, do polskiego sklepienie. Otóż w języku czeskim oznacza ono piwnicę, a w języku rosyjskim kryptę.
Podział sklepów

Pewnie nie raz zauważyłeś, iż zakupy możemy robić w naprawdę wielu różnych miejscach. Obecnie sklepy dzielimy zwykle według ich wielkości (powierzchni) oraz formy prowadzonego w nich handlu.

Sklepik – zwykle znajdziemy je na osiedlach, lub w mniejszych miejscowościach. Prowadzone są zazwyczaj przez jedną osobę, która jednocześnie jest właścicielem
Dom towarowy – prowadzą sprzedaż detaliczną, wielobranżową. Zwykle podzielone są na kilka działów, w których dokonywana jest sprzedaż towarów z określonej grupy, np. sprzęt RTV, albo tekstylia.
Supermarkety- charakterystyczna jest tutaj duża powierzchnia, jednak nie przekraczająca 2 500 m2. Przeważnie oferują artykuły spożywcze, jednak możemy znaleźć odstępstwo od tej reguły. Otóż często możemy znaleźć specjalistyczne supermarkety, które w swojej ofercie mają tylko np. urządzenia AGD, albo elektronikę użytkową.
Hipermarkety – to, co szczególnie zasługuje na podkreślenie, to bardzo duża powierzchnia oraz bardzo szeroki asortyment, począwszy od artykułów spożywczych, przez ubrania, a skończywszy na elektronice użytkowej.

Ciekawostki związane z zakupami

Pierwszy hipermarket – najczęściej robimy zakupy właśnie w hipermarketach. Mało kto jednak wie, że pierwszy z nich powstał już w roku 1963 pod Paryżem w mieście Sainte-Genevive-des-Bois. Należał on do sieci Carrefour
W latach 90. nastąpiło w Polsce odejście od drobnego handlu detalicznego w kierunku Supermarketów
Analitycy szacują, iż sprzedaż internetowa w na świecie w 2013 roku osiągnie zawrotną kwotę 1250 mld dolarów!

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Znaczenie topnienia strefowego

    Znaczenie tej metody w chemii organicznej powiększa fakt, że oczyszczanie można wykonać nie na zasadzie topienia strefowego, ale przez strefowe wymrażanie. Wzdłuż rury z cieczą oczyszczaną przesuwa się strefę ?mrożącą”. Narodziny metody topienia strefowego są ściśle związane z zastosowaniem germanu. Tranzystory germanowe to triumf fizyki teoretycznej i doświadczalnej oraz chemii. Fizyki teoretycznej ? ponieważ german…

Kategorie