Edukacja i Nauka

Sokrates – Wartości i dylematy

Off 4
Sokrates – Wartości i dylematy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dylemat Sokratesa

Wartości i dylematy. Życie ludzkie można opisać jako pasmo czynów, które prowadzą do pewnych wartości, takich jak dobra materialne, intelektualne i moralne. Człowiek dąży do ich zdobycia i pomnożenia. Życie jest jednak tak zawiłe i skomplikowane, że trudno jest pogodzić wszystkie wartości. Osiągnięcie pewnych z nich pociąga za sobą utratę innych dóbr. Ideai równości wymaga wprowadzenia pewnych ograniczeń społecznych: zmniejsza więc zakres wolności osobistej. Życie wymaga zasadniczych kompromisów.

Złożone zależności między wartościami pozytywnymi i negatywnymi rodzą dylematy. Dylemat jest trudną sytuacją decyzyjną, w której każde działanie prowadzi do skutków pożądanych i niepożądanych. Wybór jednej z opcji oznacza jednocześnie rezygnację z pewnych wartości i przyjęcie ryzyka niepowodzenia. W takich okolicznościach podjęcie decyzji jest operacją bardzo trudną, która trwa często lata. Może ona doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych i do stresu psychologicznego.

Jedną z najbardziej znanych sytuacji tego typu jest dylemat Pascala. Człowiek znajduje się w sytuacji, w której ma zdecydować, czy stać się katolikiem .czy w dalszym ciągu pozostać ateistą (zakładamy, że tylko te dwie możliwości wchodzą w grę). Konsekwencje każdej z opcji przedstawia tabela 15.1.

Wybór jednej z tych opcji zależy od subiektywnej wartości powyższych konsekwencji oraz od subiektywnego prawdopodobieństwa, że katolicyzm głosi absolutne prawdy. Jak wiadomo z historii filozofii, przed dylematem takim stanął Pascal.

Życie współczesnego człowieka to ciągłe rozwiązywanie podobnych dylematów. Nie mają one z reguły doskonałego rozwiązania. Zmuszają do największego wysiłku. Zmieniają jednocześnie życie w pewną przygodę. Charakterystyka dylematu Sokratesa.

Podobne wpisy o edukacji, szkole oraz nauce:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Warszawie, Białymstoku i Lublinie można zapisać się na angielski dla dzieci?

View Results

Loading ... Loading ...

Opinie oraz Komentarze:

Losowe teksty tematyczne:

  • Politycy burzuazyjni

    Burżuazyjni politycy mają o to wszystko ?żal” do komunistów, tak jakby w mocy krajów socjalistycznych leżała możliwość zawieszenia praw rządzących rozwojem społecznym i obiektywnych reguł procesu dziejowego. Współistnienie nie prowadzi do zamknięcia podstawowej sprzeczności naszej epoki, sprzeczności między socjalizmem a kapitalizmem. Reguły współistnienia mówią jedynie, że rozwiązanie tych sprzeczności nie może nastąpić w drodze konfliktu…

  • Znaczenie topnienia strefowego

    Znaczenie tej metody w chemii organicznej powiększa fakt, że oczyszczanie można wykonać nie na zasadzie topienia strefowego, ale przez strefowe wymrażanie. Wzdłuż rury z cieczą oczyszczaną przesuwa się strefę ?mrożącą”. Narodziny metody topienia strefowego są ściśle związane z zastosowaniem germanu. Tranzystory germanowe to triumf fizyki teoretycznej i doświadczalnej oraz chemii. Fizyki teoretycznej ? ponieważ german…

Kategorie